کاربردهای بطری پلاستیکی در منزل

۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۲۴

کاربردهای بطری پلاستیکی در منزل

یک قسمت مهم از نظافت منزل به دور ریختن وسایل غیر قابل استفاده اختصاص دارد. بخش بزرگی از این وسایل دور ریز را که در نظافت منزل با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید، مواد پلاستیکی از جمله بطری‌های پلاستیکی تشکیل می‌دهند. بطری‌های آب معدنی، نوشابه‌های گازدار و لوسیون‌ها از جمله مواد پلاستیکی هستند که به زندگی ما راه یافته‌اند. می‌دانیم که تجزیه مواد پلاستیکی میلیون‌ها سال طول می‌کشد و از طرفی طبق آمارها، ۹۱ درصد از این مواد امکان بازیافت ندارند. این واقعیت می‌تواند تأمل برانگیز باشد.

تا زمانی که تولیدکنندگان تغییرات قابل توجهی در بسته‌بندی محصولات خود ارائه نکرده‌اند، بهترین راه برای کاهش آسیب این مواد پلاستیکی بر طبیعت، استفاده مجدد از این بطری‌ها است. در این مقاله قصد داریم راه‌های خلاقانه‌ای را به شما آموزش دهیم تا به جای دور ریختن این بطری‌ها در هنگام نظافت منزل، از آن‌ها در ساخت وسایل جدید و کاربردی استفاده کنید. حتی بسیاری از این وسایل کاربردی که از بطری‌های پلاستیکی می‌توان ساخت، در نظافت منزل به کار می‌آیند. این از ترفندهای نظافت منزل به شمار می‌رود که با استفاده کاربردی از این وسایل دور ریز، می‌توان از تلنبار شدن این بطری‌های مزاحم در خانه نیز خلاص شد.

 

نظافت منزل

 

 

  • وظیفه ذخیره سازی در آشپزخانه: حتماً شما هم با انبوهی از بسته‌های باز شده در کابینت‌های آشپزخانه مواجه شده‌اید. بطری‌های پلاستیکی می‌توانند به عنوان ظروفی با استفاده آسان در بسته‌بندی این مواد به شما کمک کنند. توجه داشته باشید برای مواد خوراکی مانند برنج و ماکارونی از بطری‌های تمیز استفاده کنید. با این کار  مرتب کردن کابینت‌ها در هنگام نظافت منزل نیز به مراتب راحت‌تر می‌شود.
  • استفاده به عنوان جامدادی: شما به سادگی می‌توانید با به هم وصل کردن انتهای دو بطری، یک جامدادی بسازید. فقط باید دقت کنید یکی از این دو را بلندتر از آن یکی برش داده  و طول آن را طوری در نظر بگیرید که اندازه یک مداد معمولی باشد. چیزی که نیاز دارید یک زیپ است تا این دو بطری را به هم وصل کنید.

 

  • آب‌پاش: اگر شما ظرف آبپاش ندارید، می‌توانید از یک بطری به عنوان یک آب‌پاش با کاربری بسیاری آسان استفاده کنید. با ایجاد چند سوراخ در قسمت بالا یا روی در بطری، یک آب‌پاش بزرگ خواهید داشت.
  • گلدان: با برش این بطری‌ها و ایجاد یک سوراخ در قسمت انتهایی آن‌ها، شما صاحب گلدان‌هایی در اندازه مختلف خواهید شد. با رنگ کردن و یا برش اشکالی مانند گوش و چشم و چسباندن آن‌ها به این گلدان‌ها، شکل فانتزی و زیبایی به آن‌ها خواهید بخشید.
  • ابزار باغبانی: وسایل و ابزارآلات باغبانی گران هستند ولی شما با شکل دادن و برش صحیح این بطری‌ها، می‌توانید ابزار باغبانی را خودتان بسازید. این وسایل به ویژه برای کودکان جذاب خواهد بود. با رنگ کردن این وسایل، آن‌ها شکل واقعی‌تری به خود خواهند گرفت.
  • قلک: به سادگی و با کمی خلاقیت می‌توانید شکلی فانتزی به یک بطری داده و با یک برش روی بطری، آن را تبدیل به یک قلک کنید. از کودکان در انجام این کار کمک بگیرید تا آن‌ها نیز به پس‌انداز پول تشویق شوند.
  • نگه دارنده تلفن در هنگام شارژ: با برش یک بطری به شکل درست می‌توانید یک نگه دارنده برای گوشی خود بسازید که در هنگام شارژ، گوشی را داخل آن قرار دهید. برای نحوه برش دادن از الگوهای موجود در اینترنت می‌توانید استفاده کنید. رنگ کردن و تزئین این وسیله ساده ولی کاربردی را فراموش نکنید.
  • نگه دارنده چتر: به جای اینکه چترهای خیس خود را در روزهای بارانی روی زمین بیاندازید تا خشک شوند، از بطری‌های پلاستیکی، نگه دارنده چتر درست کنید. کافی است سر بطری‌ها را برش داده و با ایجاد چند سوراخ در انتهای آن، چاره‌ای برای خشک شدن چترهای خیس نیز اندبشیده باشید. فقط باید دقت کنید که برای این کار بطری‌های به اندازه کافی بزرگ را انتخاب کنید.

 

 

نظافت منزل

 

اگر نظافت منزل را تمیزی خانه معنی کنیم، شرکت‌های خدمات نظافتی مانند شرکت خدمات نظافتی مهام پاک با به کار بردن ترفندهای نظافت منزل به نحو عالی می‌توانند در این کار به ما کمک کنند. نکته مثبت این موضوع این است که ما به راحتی می‌توانیم به شرکت خدمات نظافتی مهام پاک در نظافت منزل خود اعتماد کنیم. ولی خوب می‌دانیم که تمیزی یک خانه فقط به اینجا ختم نمی‌شود و کارهایی از قبیل استفاده کاربردی از وسایل دور ریز نیز در نظافت منزل نقش مهمی ایفا می‌کنند. بنابراین فرقی نمی‌کند که خود نظافت منزل را انجام ‌دهیم و یا ترجیح دهیم این کار را با کمک گرفتن از مهام پاک انجام دهیم، در هر دو حالت بهتر است با بهره گیری از خلاقیت خود و همچنین ایده گرفتن از مطالب کاربردی اینترنت، برای دوباره به کار گیری این وسایل دور ریز، فکری بیندیشیم. ایده‌هایی که در این مقاله عنوان شد، تنها بخش کوچکی از کاربردهای بطری‌های پلاستیکی در خانه است و مطمئناً با کمی خلاقیت، می‌توان به موارد بی‌شمار دیگری نیز فکر کرد.

 

بدون دیدگاه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!