نگهداری از سالمندان

بهترین شیوه برای نگهداری از سالمندان در منزل

در زندگی همه ی ما انسانها، افراد بسیار با ارزشی وجود دارند که ناملایمتی های گذر عمر بر چهره و سلامت جسمانی آنها نقش بسته و امروز نیاز به مراقب دارند. نگهداری از سالمندان در منزل بخاطر مشکلات جسمی و روحی و گاهی تنهایی آنها یکی از مهم ترین مسائلی می باشد که اطلاع از نکات مهم در آن بسیار ضروری می باشد. نگهداری از سالمندان در منزل از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و با توجه به ویژگی های اخلاقی و روحی و همچنین جسمانی آنها باید سبک و روش و همچنین برنامه ی خاصی داشت که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود.

negahdari az salmand 1 - نگهداری از سالمندان

شرایط روحی در نگهداری از سالمندان در منزل

در کنار تمام مسائل پزشکی و مشکلات جسمانی که در کهنسالی به سراغ انسان می آید، حساسیت های روحی و زود رنج شدن و افسردگی بخاطر استقلال فرزندان و همچنین از دست دادن همسر و سایر افراد خانواده از جمله مواردی می باشد که باید در این دوره ی زندگی به آن بسیار اهمیت داد. از رایج ترین مشکلات روحی افراد سالمند می توان به افسردگی، زوال عقل، آلزایمر، بیخوابی، بی اشتهایی، عصبانیت، اضطراب و زودرنجی اشاره نمود که می توانند مشکلات زیادی را برای فرد و همچنین پرستاران و اطرافیان آنها به همراه داشته باشند. پرستار و افرادی که قصد کمک در نگهداری از سالمندان را دارند باید این مشکلات روحی و روانی را در نظر داشته و با رعایت نکات زیر عکس العمل بهتری در این شرایط داشته باشند:

شناخت روحیات و گذشته ی سالمند

داشتن شناخت کلی درباره ی مسائل روحی، حساسیت های عاطفی و برخی از مشکلات مهمی که در گذشته ی افراد سالمند وجود داشته اند، می تواند تا حد زیادی به پرستار کمک کند تا شیوه ی درستی را برای رفتار با آنها به کار گیرند. با شناخت مسائل مهم روحی موجود در زندگی فرد، پرستار تلاش خواهد کرد تا از بوجود آمدن شرایط یادآوری این خاطرات جلوگیری شود.  

صبر و درک شرایط روحی و جسمی سالمند

شخصی که شغل پرستاری و نگهداری از سالمندان در منزل را انتخاب می کند، در مرحله ی اول باید از مشکلات و سختی های موجود در این حوزه اطلاعات کافی داشته باشد. صبر و تحمل کم حوصلگی و گاهی رفتارهای تند سالمندان یکی از اصلی ترین فاکتورها برای موفقیت در این حرفه و ایجاد رضایت در بیمار و افراد کهنسال می باشد. سعی کنید شرایط طرف مقابل را درک کنید تا بهتر بتوانید بر سختی های موجود در این راه غلبه کنید.

هم کلام و گوش شنوا باشید

افسردگی و انزوای اجتماعی یکی از رایج ترین مشکلات در سنین بالای ۶۵ سال می باشد. در نتیجه برای اینکه بتوانید از سالمندان بدرستی نگهداری کنید، باید دقایقی را برای صحبت کردن با آنها و همچنین گوش دادن به صحبت هایشان اختصاص دهید. فراهم کردن محیط شاد و نشاندن لبخند بر لبان این افراد می تواند تا حد زیادی مشکلات جسمانی آنها را تحت تاثیر قرار دهد و باید به آن توجه ویژه داشت.

نکات بهداشتی در نگهداری از سالمندان در منزل

با توجه به ناتوانی های جسمی و نداشتن نیرو و توان کافی برای استحمام و همچنین مشکلاتی مانند عدم کنترل ادرار در دوران کهنسالی، شرایطی را بوجود می آوردند که شخص نیاز به پرستار و همراه در این زمینه داشته باشد. پرستاران و یا افرادی که قصد مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل را دارند، باید توانایی و مهارت کافی در زمینه ی استحمام افراد زمین گیر، اصلاح مو و ناخن، مسواک زدن و همچنین تعویض لباس های آنها را داشته باشند.  استفاده از پوشک بزرگسالان برای افراد ناتوان، همراهی آنها برای استفاده از توالت فرنگی، شستشوی درست و مطابق با توصیه های پزشک برای افراد مبتلا به زخم بستر و همچنین دقت در کوتاه کردن ناخن های دست و پا و استحمام مرتب و عدم استفاده از مواد شوینده ی حساسیت زا از جمله مواردی می باشند که باید در نگهداری این افراد در منزل در نظر داشته و رعایت نمایید.

نگهداری از سالمند

توجه به مسائل پزشکی در نگهداری از سالمندان در منزل

کهنسالی یعنی اختلال در نحوه ی فعالیت دستگاه های مختلف بدن و به همین خاطر استفاده از دارو و داشتن رژیم غذایی مناسب بخش جدایی ناپذیر در این دوره ی سنی می باشد. پرستاران و همراهان افراد سالمند در منزل باید چند نکته ی مهم در این زمینه را حتما توجه کنند تا با مشکل خاصی مواجه نشوند که عبارتند از:

جلوگیری از خود درمانی

بدن افراد در تمام گروه های سنی به مصرف داروهای غیرمجاز به شدت حساسیت نشان داده و این عوارض و حساسیت ها در کهنسالی تاثیر زیادی داشته و گاهی غیر قابل جبران خواهند بود. در تمام دوران نگهداری از سالمند به هیچ عنوان نباید بر اساس تجربیاتی که نسبت به سایر افراد کسب کرده اید، بدون تجویز پزشک داروی گیاهی و شیمیایی خاصی را به آنها پیشنهاد دهید. متاسفانه اغلب افراد تصور می کنند که داروهای گیاهی هیچگونه عوارضی نداشته و به همین خاطر خودسرانه از آنها استفاده نموده و مشکلات بسیار زیادی را بوجود خواهند آورد.

آشنایی با نحوه ی استفاده از داروها

به محض استخدام پرستار برای نگهداری از سالمندان باید نحوه ی صحیح داروها را برای آنها بیان کنید و برنامه ی دقیق هر یک را به طور کاملا واضح ارائه دهید. اگر مدت زمان زیادی می باشد که همراه یک فرد سالمند هستید و بعد از تعویض داروهای وی توسط پزشک، تغییرات و نشانه هایی از حساسیت و آلرژی را در آنها مشاهده نمودید، در اولین فرصت و بدون از دست دادن زمان به پزشک اطلاع دهید. پیشنهاد می کنیم عوارض هر دارو را از پزشک بپرسید تا در این شرایط بهتر بتوانید عکس العمل نشان دهید.

نگهداری از سالمند

آشنایی با کمک های اولیه و اقدامات فوریتی پزشکی

همان طور که قبلا اشاره کردیم، به هیچ عنوان خود درمانی را نه برای سالمندان و نه برای هر فرد دیگری امتحان نکنید و سعی کنید همیشه زیر نظر پزشک مشکلات را برطرف نمایید. اما همیشه در طول مراقبت از سالمندان در منزل و یا در هر موقعیت دیگر، ممکن است با مشکلاتی مانند حملات قلبی، پریدن غذا در گلو، سکته مغزی، تشنج و صرع و غیره روبرو شوید. یک پرستار باید بتواند در این شرایط عکس العمل مناسبی انجام داده و تا حد زیادی با کمک های اولیه و همچنین اقدامات فوریتی پزشکی آشنایی داشته باشد. البته با حفظ خونسردی باید بتوانید همزمان به اورژانس اطلاع دهید تا بدون از دست دادن زمان طلایی، جان فرد نجات پیدا کند.

توجه به رژیم غذایی سالمندان

فشارخون بالا، مشکلات قلبی و عروقی، حساسیت های تنفسی و بیماری های گوارشی در دوران کهنسالی بسیار رایج بوده و به همین خاطر هر یک از افراد دارای رژیم غذایی خاصی می باشند که توسط پزشک معالج ارائه شده است. تهیه ی غذا، نوشیدنی و استفاده از میوه و سبزیجات برای افراد سالمند باید کاملا مطابق با این رژیم و برنامه ی غذایی بوده تا به سلامتی آنها کمک شود. در حالت کلی می توان گفت مصرف نمک، روغن و غذاهای سرخ کردنی را باید بتوانید از برنامه ی غذایی این دسته از افراد حذف نمایید.

آشنایی با فعالیت های ورزشی ویژه سالمندان

از کار افتادگی و ناتوانی جسمی بخاطر مشکلاتی مانند سکته، آرتروز و سایر بیماری ها بخش جدایی ناپذیر دوران سالمندی می باشد که با انجام فعالیت های ورزشی و حرکتی مناسب می توانند تا حد زیادی بهبود یابند. فرزندان و همچنین پرستاران این افراد باید بتوانند مطابق با نظرات و توصیه های فیزیوتراپی انجام حرکات ورزشی و نرمشی را به صورت مرتب در برنامه ی روزانه ی زندگی آنها قرار دهند و کرم و پماد تجویز شده را طبق دستور پزشک استفاده نمایند.

نگهداری از سالمند

زخم بستر را جدی بگیرید

از مهم ترین مشکلات موجود در دوران سالمندی، مخصوصا در افرادی که دچار مشکلات حرکتی می باشند، ایجاد زخم بستر در این عزیزان می باشد. توجه به مسائل بهداشتی و تعویض مرتب لباس و ملحفه و همچنین حرکت دادن آنها و جلوگیری از دراز کشیدن های طولانی در یک موقعیت از جمله موارد مهم در عدم بروز و جلوگیری از پیشرفت آن می باشد. در صورتی که با نشانه های ایجاد زخم بستر در شخص مواجه شدید، در اولین فرصت با پزشک معالج مطرح نمایید تا اقدامات لازم را انجام دهند.

استخدام پرستار برای نگهداری از سالمندان در منزل

مشکلات زندگی و کاری فرزندان و گاهی دوری آنها از محل زندگی پدر و مادر شرایطی را بوجود می آورد که نیاز به پرستار برای مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل به شدت احساس میگردد. شما به عنوان شخصی که قصد استخدام این افراد را دارید، باید در مرحله ی اول بتوانید افراد متخصص در این حوزه را شناسایی و بعد از بررسی ویژگی های اخلاقی و مهارت های آنها، در نهایت یک یا چند گزینه را برحسب شرایط فرد سالمند انتخاب نمایید. پیشنهاد می کنیم افرادی را در این زمینه به کار گیرید که صبر و مهربانی از اصلی ترین ویژگی های اخلاقی آنها باشد و علاوه بر این، روحیه ی مسئولیت پذیری و همچنین قابلیت اعتماد در آنها براحتی مشاهده شود. اگر چنین افرادی را تا امروز نتوانسته اید برای نگهداری از سالمندان در منزل انتخاب کنید، کافیست با شرکت خدمات نظافتی مهام پاک همراه باشید و از تجربیات آنها برای معرفی بهترین پرستاران به منظور مراقبت از ارزشمند ترین افراد زندگی تان استفاده نمایید.