نماشویی

نماشویی ساختمان

نماشویی ساختمان یکی از راهکارهای مهم و تاثیرگذار بر زیبایی شهر و جلوگیری از تخریب بناهای مختلف می باشد که در چند سال اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است. آلودگی هوا و شهرهای شلوغ و صنعتی و آلاینده هایی که غبار را بر در و دیوار می نشانند، به همان اندازه که بر سیستم تنفس انسان ها اثرات منفی میگذارند، به همان اندازه ساختمان ها را نشانه گرفته اند و به همین خاطر است که مساله ی نماشویی مطرح گردیده و روش های مختلفی برای آن ارائه شده است. نماشویی و هر آنچه لازم است در این باره بدانید را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

نماشویی چیست؟

نماشویی همان طور که از نامش مشخص است، به فرآیند شستشو و پاکسازی نمای ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری گفته میشود و یکی از سخت ترین کارها در حوزه ی خدمات و نظافت محسوب میگردد. تمیز کردن شیشه های برج و ساختمان ها، تمیز کردن سنگ و نمای اصلی ساختمان و از بین بردن هرگونه لک موجود در آنها از جمله بخش های مهم در حرفه نماشویی هستند که انجام دادن هر یک نیاز به مهارت های ویژه دارد. جالب است بدانید که سخت بودن و ریسک بالا در این حرفه باعث شده است تا افراد شاغل در حوزه ی نماشویی بیشترین حقوق را در اکثر شهرهای مدرن و پیشرفته مانند دبی، دریافت نمایند.

دلایل اهمیت نماشویی

اولین سوالی که در ذهن اغلب افراد در مواجه شدن با واژه ی نماشویی پیش می آید این است که چه دلیلی برای این کار وجود دارد و تمیز کردن ظاهر یک ساختمان چه تاثیری بر آن بنا خواهد داشت. از مهم ترین دلایل اهمیت شستشوی نمای ساختمان ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

زیباسازی شهر

یکی از مهم ترین مسالی که در اکثر شهرهای مدرن به آن توجه ویژه میشود، زیباسازی آن و ایجاد روحیه و حس خوب و مثبت در افراد می باشد و کارهای زیادی در این زمینه انجام میشود، مانند نقاشی کردن دیوارهای قدیمی، نصب المان های فرهنگی، گل کاری و توجه به فضای سبز و پارک ها. نماشویی نیز یکی از موثرترین راه ها برای داشتن شهر زیبا و عاری از هرگونه آلودگی به شمار می رود که ناخودآگاه امید به زندگی و داشتن انگیزه برای روزهای بهتر را در افراد آن شهر به همراه خواهد داشت.

حفاظت از ساختمان ها

از بزرگترین چالش های موجود در زندگی مدرن و صنعتی امروز، وجود آلاینده های مختلف در سطح هوا و بارش باران های اسیدی بر روی گیاهان و نمای ساختمان ها می باشد که به مرور تخریب و از بین رفتن مصالح به کار رفته در آن ها را به همراه خواهد داشت. تمیز کردن و از بین بردن کثیفی های موجود روی بنای ساختمان باعث میشود تا از این تخریب جلوگیری شود. علاوه براین، وجود تخریب های احتمالی در بخش های مختلف نمای ساختمان بعد از شستشوی کاملا مشخص خواهد شد و در نتیجه بهتر می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

روش های نماشویی

همان طور که قبلا اشاره کردیم، شستشوی نمای ساختمان کاملا تخصصی بوده و باید بتوان با توجه به نوع مصالح به کار رفته در نما و ارتفاع و شرایط جغرافیایی شهر و همچنین میزان بودجه ی مورد نظر برای انجام این کار روش مناسبی را انتخاب نمود. اگر بخواهیم روش های مختلف نماشویی را تقسیم بندی کنیم، شامل موارد زیر خواهند بود:

نماشویی با آب

در شهرهایی که آلاینده های صنعتی در آنها کمتر وجود دارند و تنها گرد و غبار جزئی بر روی نمای ساختمان و به مرور ایجاد میشود، آب حلال مشکلات بوده و با کمترین هزینه می توان ساختمانی کاملا تمیز خواهید داشت. البته نماشویی با آب نیز دارای چند زیرشاخه می باشد که عبارتند از:

نماشویی با فشار آب

وجود گیاهان رونده مانند پیچ امین الدوله و همچنین گرد و غبار بر روی ساختمان های آجری و سنگی که لک چربی و دیوارنویسی و نقاشی در آن به چشم نمیخورد، بهترین روش استفاده از سیستم های تنظیم فشار آب بوده می باشد. برخورد آب با فشار بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ psi باعث میشود تا براحتی کثیفی های روی نما از بین بروند.

نماشویی

نماشویی با خیساندن

میزان گرد و غبار و لک های موجود روی نمای برخی از ساختمان ها کمی زیاد است و یا ممکن است ساختمان قدیمی و آجری باشد، در این شرایط بهتر است زمان بیشتری را برای تمیزکردن نمای ساختمان اختصاص دهید. سپس در چند مرحله سطح نما را آب پاشی کنید و اجازه دهید به مرور رطوبت به بخش های مختلف آن جذب گردد و در طی چند مرحله در نهایت نماشویی کاملا حرفه ای و موفقیت آمیزی انجام خواهید داد.

نماشویی با مواد شیمیایی

از آنجا که نماشویی در شهرهای بزرگ بیشترین اهمیت را دارد و لکه های چربی و آلاینده های صنعتی به شدت تاثیر منفی بر ظاهر ساختمان ها داشته و رنگ تیره آنها چهره ی ناخوشایندی را ایجاد خواهند کرد، در نتیجه لازم است تا با روش های پیشرفته تر این مشکل را برطرف نمود. بدون شک نمی توان انتظار داشت که آب بتواند نقاشی، رنگ و لک های چربی و چسبنده بر روی نمای ساختمان را از بین ببرد و به همین خاطر از مواد شیمیایی باید استفاده نمود. البته لازم به ذکر است که نوع مواد به کار رفته در این روش باید کاملا با دقت و با توجه به نوع نمای ساختمان و جنس لک روی آن انتخاب شود تا مانع از تخریب نما و تمیز شدن کامل سطح گردد. به عنوان مثال، برای تمیزکردن دوده های چرب در قسمت دودکش ساختمان با حلال هایی مانند آب و صابون یا گل مهل و تالک استفاده نمود. برای اینکار باید خمیر ایجاد شده از گل مهل و تالک را روی لکه های چربی قرار داد و بعد از گذشت زمان با برس خمیر و لک را تراشید.

ابزارهای مورد نیاز در نماشویی

با توجه به روشی که برای نماشویی انتخاب میشود، ابزار و تجهیزات مختلفی مورد نیاز می باشد. اما پرکاربردترین ابزارها در شستشوی نما عبارتند از:

دستمال و پارچه خیس

در شهرهای خوش آب و هوا که آلودگی زیادی در آنها به چشم نمیخورد، تمیز کردن بخش های مختلف ساختمان با دستمال هایی از جنس کرباس می تواند تا حد زیادی موثر باشد. البته این روش بیشتر برای ساختمان هایی می تواند مفید باشد که اکثر بخش های آن شیشه و پنجره است و نماشویی برای آنها بیشتر به معنای زدودن گرد و غبار خواهد بود.

تی پلاستیکی و مواد شوینده

یک مرحله بالاتر از شسته شوی ساده نما با آب، استفاده از تی های پلاستیکی و ابرهای نمدار به همراه مواد شیمیایی می باشد که در از بین بردن اسیدهای موجود روی سطح و گرد و غبار موثر خواهد بود. مایع صابون و شوینده ها، نمک و مایع ظرفشویی از جمله موادی هستند که در این نوع شستشو کاربرد دارند و می توانند در از بین بردن لکه های چربی روی سطوح شیشه های موثر باشند.

تجهیزات صنعتی در نماشویی

انجام شستشو و تمیز کردن نمای ساختمان ها در روش های کاملا صنعتی نیاز به تجهیزات مدرن و متناسب با نوع نما دارد و انتخاب درست آن نه تنها در شستشوی بهتر کمک می کند، بلکه در کاهش زمان و انجام سریع کار بسیار موثر خواهد بود. تجهیزات صنعتی و پیشرفته در این زمینه شامل پمپ های قوی، برس های پاشش آب، واترجت در سایز های مختلف و تجهیزات ایمنی می باشد. بدون شک هر اندازه تیم های نماشویی تجهیزات بهتر و پیشرفته تری را استفاده نمایند، به همان اندازه کیفیت کار افزایش پیدا خواهد کرد.

نکات مهم در نماشویی

مانند هر حرفه و کسب و کار دیگر، نماشویی و شستشوی نمای ساختمان در صورتی می تواند به بهترین شیوه انجام شود که کاملا با رعایت اصول انجام شود. از جمله موارد کلیدی و بسیار مهم در این شغل می توان به موارد زیر اشاره نمود: انجام نماشویی در روزهای گرم سال و عدم انجام آن در دمای زیر ۷ درجه سانتی گراد: شستشوی نما در روزهای سرد سال باعث ایجاد یخ زدگی و ترک روی سطوح سنگی میشود و می تواند آسیب زیادی را به نما وارد نماید. استفاده از مواد شیمیایی با مشورت افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه: متاسفانه در بسیاری از مواقع عدم در نظر گرفتن این مساله مشکلات زیادی را برای مالکین بناها بوجود می آورد و نماشویی در این شرایط نه تنها به زیبایی ساختمان کمک نخواهد کرد، بلکه نتیجه کاملا عکس دارد. رعایت نکات ایمنی در تمیز کردن نمای ساختمان: با توجه به اینکه اغلب ساختمان ها در زندگی شهری امروز چند طبقه می باشند و در نتیجه شستشوی بخش های مختلف آن نیاز به بالا رفتن از ساختمان دارد. استفاده از تجهیزات کاملا استاندارد و رعایت اصول ایمنی یکی از مهم ترین مواردی می باشد که قبل از هر چیز باید به آن توجه شود.

استفاده از تیم های متخصص و حرفه ای نماشویی

تجربه پدر علم است و همیشه این مساله به اثبات رسیده است. اگر به دنبال افراد حرفه ای برای نماشویی ساختمان های اداری، مسکونی و برج های تجاری هستید، تیم شرکت خدمات نظافتی مهام پاک می تواند یکی از بهترین انتخاب ها باشد. افراد این تیم کاملا مجرب و حرفه ای بوده و بعد از پشت سر گذاشتن دوره های آموزشی و تخصصی، برای این کار انتخاب شده و با تجهیزات استاندارد و ایمن در کنار شما و همراهتان هستند. میتوانید هم اکنون ثبت سفارش نماشویی خود را انجام دهید.