نظافت منزل

بهترین راهکار ها در نظافت منزل

نظافت منزل همیشه یکی از بزرگ ترین دغدغه های زندگی محسوب شده  و گاهی عدم اطلاع و آشنایی با نکات مهم در آن، مشکلات زیادی را برای تمام افراد خانواده، مخصوصا خانم ها به همراه دارد. نظافت منزل تمام بخش های یک خانه را اعم از حیاط، پارکینگ، آشپزخانه، اتاق ها و سرویس های بهداشتی شامل شده و برای هر بخش نکات ظریف و مهمی وجود داشته که می توانند زحمت کار را تا حد زیادی کاهش دهند. مهم ترین و بهترین راهکارها برای نظافت منزل حرفه ای را در ادامه معرفی خواهیم نمود.

نظافت منزل

نظافت منزل؛

تمیز کردن آشپزخانه

مهم ترین و سخت ترین بخش در خانه تکانی یا نظافت کلی و کامل خانه، آشپزخانه می باشد که بخاطر وجود لکه های چربی و غذا روی در و دیوار و سایر ظروف این فرآیند را زمان بر و کمی دشوار می کند. اگر از آن دسته افراد هستید که نظافت منزل را یک کار همیشگی و مرتب در نظر میگیرد، در نتیجه مشکل زیادی با این بخش از خانه نخواهید داشت. در صورتیکه خانم شاغل هستید و نمی توانید همیشه برق را روی ظروف و تمام بخش های آن ایجاد نمایید، با چند نکته می توانید این کار را براحتی انجام دهید که عبارتند از:

تمیز کردن یخچال

با توجه به نوع مواد غذایی که در یخچال نگهداری میشوند، در نتیجه باید به بهداشت این بخش از آشپزخانه توجه ویژه داشته باشید و برای نظافت آن، ابتدا تمام مواد اضافه و غیرقابل استفاده (شامل میوه و سبزیجات پژمرده و پلاسیده) را خارج کنید و کشوها را بشویید. با دستمال مرطوب تمام بخش های داخلی یخچال را تمیز و لکه های چربی و غذا را کاملا از بین ببرید. در نهایت سطح بیرونی را با دستمال نرم و مرطوب گردگیری و لکه گیری نمایید. پیشنهاد می کنیم، از ظروف دربسته برای نگهداری غذا در یخچال استفاده کنید تا بوی غذاهای مختلف در فضای آن پخش نشده و هوای آن مطبوع باشد.

لکه گیری گاز

یکی از پرکاربردترین وسایلی که نقش مهمی در تمیز به نظر رسیدن آشپزخانه دارد، گاز می باشد که لکه های چربی روی آن دردسرهای زیادی را به همراه دارد و در نظافت منزل باید به آن توجه ویژه داشت. استفاده از روغن های معدنی یا روغن بچه در این زمینه بسیار کاربردی بوده و می تواند براحتی لکه های چربی را از روی سطوح مختلف تمیز کند. البته مساله ی مهمی که ممکن است با آن مواجه شوید، لکه هایی چربی چند لایه با طول عمر بالا می باشد. مخلوط روغن معدنی و جوش شیرین بهترین راهکار در این زمینه بوده و می تواند راحت تر از چیزی که تصورش را می کنید، روی تمام بخش های گاز برق بیندازد.

 

نظافت منزل

 

مرتب سازی کابینت

نقش کابینت در مرتب به نظر رسیدن آشپزخانه مساله ی غیر قابل انکاری بوده و به همین خاطر است که در انتخاب نوع و همچنین نوع چیدمان ظروف در آنها باید ظرافت خاصی داشت. قبل از چیدمان ظروف در داخل کابینت، اگر بتوانید از سلفون های مخصوص برای پهن کردن در سطح هر قفسه استفاده کنید، گردگیری و نظافت آن در طول سال آسان خواهد شد. بعد از مرتب سازی داخل کابینت، با دستمال مرطوب تمام سطح خارجی آن را گردگیری و لکه گیری کنید و اگر لکه چربی روی آن وجود داشت، می توانید از مخلوط سرکه سفید و آب استفاده نمایید و تاثیر فوق العاده ی آن با ایجاد درخشش روی تمام سطح کابینت ها مشاهده خواهید نمود. علاوه بر موارد ذکر شده، نباید از نقش تمیز کردن هود، سینک، در و دیوار و سرامیک های کف آشپزخانه غافل شد و در اغلب مواقع، دستمال مرطوب با سرکه سفید چاره ساز خواهد بود.

نظافت منزل؛

تمیز کردن دیوار و در و پنجره

بعد از آشپزخانه، توجه به در و دیوار از اهمیت بسیار بالایی در نظافت منزل برخوردار می باشد که با چند راهکار ساده می توانید از این مرحله براحتی عبور کنید. جمع کردن فرش و پوشاندن مبلمان و بوفه و سایر وسایل داخل اتاق با ملحفه و روزنامه، برداشتن تابلوهای روی دیوار اولین گام در این زمینه می باشد. بعد از این مرحله باید بتوانید نوع پوشش روی دیوار را بدرستی تشخیص دهید که ممکن است رنگ روغن، کاغذ دیواری، الیاف باشد. بعد از تشخیص نوع پوشش روی دیوار، جای لک های را مشخص کنید و با توجه به نوع لک و جنس دیوار از محلول و روش های مناسب برای برطرف کردن آنها اقدام نمایید. در نهایت اگر دیوار قابل شستشو می باشد، با دستمال مرطوب یا ریختن آب از بالاترین نقطه به پایین و خشک کردن سریع آن این کار را انجام دهید.

نظافت منزل

 

تمیز کردن شیشه ها

تمیز کردن شیشه ی پنجره ها در منازل آپارتمانی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و باید کاملا مطابق با اصول ایمنی انجام شود. علاوه بر رعایت اصول ایمنی، می توانید با دستمال نرم و ضدخش و محلول های تمیزکننده در مدت زمان کوتاه تمام بخش های آن را لکه گیری و کاملا شفاف نمایید. از بین بردن جرم های گوشه و در لبه ی پنجره ها از جمله مواردی می باشد که در اکثر مواقع نادیده گرفته میشوند.

نظافت منزل؛

تمیز کردن فرش و مبل

در فرهنگ ما ایرانی ها استفاده از فرش به عنوان کفپوش از گذشته تا امروز جایگاه ویژه ای داشته و در تمام خانه ها تنوع بسیار بالایی در انواع فرش از نظر رنگبندی و جنس و طرح به چشم میخورد. یکی از مهم ترین بخش هایی که باید در نظافت منزل مد نظر داشت، تمیز کردن فرش می باشد، چون وجود کوچکترین لک بر روی آن، براحتی دیده میشود و چهره ی خوبی به اتاق ها نخواهد داد. به همین منظور باید بتوانید نکات مهم در تمیز کردن فرش و مبل را برای داشتن بهترین و آسان ترین نظافت منزل در نظر بگیرید.

لکه گیری فرش

علاوه بر تغییر رنگ فرش ها با گذر زمان و نیاز به شستشوی آنها، گاهی اوقات بخاطر مسائل مختلف لکه هایی روی آنها ایجاد خواهد شد که برطرف کردن هر یک نیاز به داشتن دانش کافی دارد. با توجه به نوع لک باید از محلول و ترکیبات خاصی استفاده نمایید، برای مثال لک چای و قهوه با دستمال مرطوب با ماءالشعیر برطرف میشود یا مخلوط سرکه سفید و آب برای اغلب لکه های غیر روغنی می تواند موثر باشد. البته پیشنهاد می کنیم قبل از شروع نظافت منزل، حتما جستجوی ساده ای برای برطرف کردن انواع لک از روی فرش ها داشته باشید.

نظافت منزل

تمیز کردن مبلمان

تمیز کردن مبلمان در مرحله ی اول به جنس آنها بستگی دارد و بدون شک روشهای به کار رفته برای مبل های چرمی قابل استفاده برای نوع پارچه ای نخواهد بود. اما در حالت کلی می توان گفت، برای تمام انواع مبلمان، حتما به صورت مرتب تمام گوشه ها و سطح آنها را با جارو برقی تمیز کنید. علاوه بر این، باید بتوانید لکه ها را با محلول های مناسب و متناسب با جنس مبلمان از برطرف نمایید.

نظافت منزل؛

تمیز کردن سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی همان طور که از نامش مشخص است، باید کاملا مطابق با اصول بهداشتی و به صورت مرتب تمیز شود. به عبارت دیگر، نظافت منزل بدون در نظر گرفتن مسائل مهم در تمیز کردن این بخش از خانه، کاملا  ناقص و بی فایده خواهد بود. شستشوی مرتب حمام و سینک و استفاده از مواد ضدعفونی کننده (با رعایت نکات ایمنی)، از بین بردن جرم های روی شیرآلات وآیینه با لیموترش، تعویض حوله ها و شستشو و خشک کردن مرتب آنها در آفتاب از جمله موارد موثر در داشتن سرویس بهداشتی براق خواهد بود. ایجاد رسوب در دوش و مسدود شدن مجرای عبور آب یکی از رایج ترین مشکلاتی می باشد که باید هر چند وقت یکبار نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید. بهترین راهکار برای این منظور استفاده از محلول سرکه و آب قرار دادن سر دوش در آن برای چند ساعت می باشد.

نظافت منزل

نظافت منزل در کمترین زمان

نبود زمان کافی برای نظافت منزل در بسیاری از مواقع خانم ها را با مشکلات زیادی مواجه می کند، اما برای هر مساله و مشکل راه حلی وجود دارد. برای مثال اگر بتوانید قبل از شروع کار برنامه ریزی درستی داشته و کارها را به ترتیب اولویت انجام دهید، تا حد زیادی می توانید با معضل نبود زمان کافی برخورد نمایید. علاوه براین، تهیه ی محلول های شستشوی چندکاره، استفاده از دستمال های مناسب، اطلاع از شیوه های درست گردگیری از لوستر و حباب چراغ ها و شیشه های منزل، از دیگر مواردی می باشند که می توانند سرعت عمل را در نظافت منزل افزایش دهد.

استخدام نیروهای متخصص در نظافت منزل

برخلاف تصور اغلب افراد، نظافت منزل کار ساده و پیش پا افتاده ای نیست و نیاز به داشتن مهارت و تخصص در این زمینه براحتی احساس میشود. علاوه براین، همراه داشتن نیروی کمکی برای تقسیم کار و ایجاد خستگی کمتر در روزهای خاص مانند ایام نزدیک به عید نوروز و همچنین قبل از برگزاری جشن و مهمانی ها، یک نقطه ی مثبت خواهد بود. داشتن نیروی مجرب، قابل اعتماد، ماهر با توانایی بدنی مناسب از جمله فاکتورهای مهم در استخدام نیرو برای نظافت منزل می باشد و شرکت خدمات نظافتی مهام پاک در این زمینه می تواند همراه شما باشد. هم اکنون سفارش نظافت منزل خود را ثبت کنید.