حمل و نقل اثاثیه

ترفندهای مهم در جا به جایی اثاثیه منزل

یکی از رایج ترین کارهایی که در زندگی شهری با آن روبرو هستیم، جابه جایی اثاثیه منزل و تعویض خانه و محل زندگی می باشد که هر فرد حداقل یک مرتبه در طول عمر آن را تجربه خواهد کرد. عدم اطلاع از شیوه ی انجام اینکار و نداشتن مهارت و توان بدنی کافی، باعث میشود تا جا به جایی اثاثیه منزل کاری سخت و طاقت فرسا باشد و به ندرت افرادی هستند که از انجام این کار لذت میبرند. در ادامه چند ترفند را برای داشتن احساس بهتر در حین جا به جایی اثاثیه منزل معرفی خواهیم کرد.

 

جا به جایی اثاثیه

 

اهمیت بسته بندی در جا به جایی اثاثیه منزل

اولین مرحله در شروع جا به جایی اثاثیه منزل، بسته بندی درست و منظم وسایل بزرگ و کوچک می باشد که نقش مهمی در عدم خرابی آنها خواهد داشت. بسته بندی وسایل شاید در نگاه اول کار آسانی بنظر بیاید و چاره ی آن جعبه های کارتنی و طناب یا چسب باشد. اما هر اندازه هم که در این کار مجهز باشید، اما مهارت کافی در انجام صحیح آن وجود نداشته باشید، نتیجه ی خوبی از کار نخواهید دید. مهم ترین نکات در بسته بندی وسایل برای داشتن اسباب کشی مرتب و بدون خطر عبارتند از:

 • وسایل مورد نیاز برای بسته بندی را تهیه کنید. این وسایل شامل چسب، جعبه کارتنی، طناب، منگنه، ماژیک، روزنامه و کاغذهای باطله، سلفون، فوم می باشد
 • وسایل غیرضروری را ابتدا بسته بندی کنید و مواردی که تصور می کنید ممکن است تا مراحل آخر کار مورد استفاده قرار گیرند را در آخرین لحظات بسته بندی نمایید. برای مثال، تمام لیوان و قاشق ها را در همان ابتدای شروع فرآیند اثاث کشی بسته بندی نکنید و بهتر است ابتدا از وسایلی مانند لوازم ورزشی شروع کنید.
 • به وزن جعبه ها در حین حمل اثاثیه دقت کنید. سعی کنید وسایل بزرگ و سبک را در جعبه های بزرگ و وسایل کوچک با وزن بیشتر را در جعبه های کوچک قرار دهید. هر اندازه جعبه بزرگ تر باشد، قطعا وسایل بیشتری در آنها قرار خواهید داد و در نتیجه برداشتن و حمل آنها بسیار سخت خواهد بود.
 • وسایل شکستنی را در جعبه های کارتنی کوچک قرار دهید و لابه لای آنها و در فضای خالی جعبه، روزنامه و کاغذ باطله قرار دهید. با این روش ظروف کاملا در داخل جعبه ثابت شده و با هم برخورد نخواهند داشت.
 • از قرار دادن آلبوم های عکاسی و کتاب و مجلات به صورت عمودی در داخل جعبه خودداری کنید. بهترین روش برای بسته بندی آنها، قرار دادن در کف جعبه و به صورت افقی خواهد بود. البته به وزن کتاب ها نیز توجه کنید تا در حین جا به جایی اثاثیه منزل با مشکلاتی از قبیل پاره و باز شدن بسته بندی و همچنین آسیب وارد شدن به کمر مواجه نشوید.
 • وسایل موجود در هر بسته را با ماژیک روی دیواره ی جعبه مشخص کنید. در صورت در نظر نگرفتن این نکته، با حجم بسیار زیادی از جعبه های مشابه با هم روبرو خواهید شد و برای پیدا کردن وسایل مورد نیاز کاملا سردرگم خواهید شد. با برچسب زدن شکستنی روی بسته ها حمل آنها قطعا با احتیاط بیشتری صورت خواهد گرفت و با ضرر مالی مواجه نمیشوید.

 

جا به جایی اثاثیه منزل

 

جابه جایی اثاثیه منزل

وسایل شکستنی

بعد از بسته بندی وسایل و نظم دادن به اثاث کشی، حال وارد مرحله ی حمل و اثاثیه به داخل ماشین و تخلیه ی آنها در مقصد می رسیم. با توجه به برچسب هایی که در مرحله ی قبل بر روی وسایل نصب شده و شکستنی ها از سایر وسایل جدا گردیده اند، باید نکات مهمی را مد نظر داشته باشید. بعد استفاده از جعبه های چند لایه و ثابت کردن ظروف داخل بسته و برچسب زدن صحیح آنها، باید وسایل را با احتیاط کامل حمل کنید و از ضربه زدن به آنها و پرتاب کردن آنها به شدت خودداری کنید. هر اندازه وسایل در بسته های محکم قرار گرفته باشند، دلیل نمیشود که در برابر پرتاب شدن و ضربه وارد شدن به آنها مقاومت کافی داشته باشند و قطعا با شکستن و خرابی آنها مواجه خواهید شد.

 

جا به جایی اثاثیه منزل

 

وسایل سنگین

سخت ترین کار در جا به جایی اثاثیه منزل، حمل وسایل سنگین است که شامل یخچال، تلویزیون، مبلمان، تخت خواب، اجاق گاز، لبسشویی، ظرفشویی و فرش می باشد. بسته بندی وسایل سنگین کمی با سایر وسایل منزل تفاوت داشته و لازم است تا حد امکان از هم جدا شده و با روکش های مخصوص پوشانده شوند تا دچار خش خوردگی و پریدگی رنگ و شکستن نشوند. برای مثال، تمام بخش های یخچال که قابل جداسازی می باشد را برای کاهش وزن و حمل آسان آنها جدا کنید و در نهایت از بسته های مشخص برای جا به جایی آنها استفاده نمایید. علاوه بر نحوه ی بسته بندی این وسایل، لازم است چند نکته را در حمل وسایل سنگین مد نظر داشته باشید تا به سلامت خودتان و همچنین وسایل آسیب وارد نشود:

 • برای حمل و برداشتن وسایل سنگین، سعی کنید حتی الامکان به جسم مورد نظر نزدیک شوید تا فشار کمتری به شما وارد شده و راحت تر وسایل را از روی زمین بردارید.
 • از جفت کردن پاها در حین بلند کردن وسایل خودداری کنید. شیوه ی درست حمل وسایل سنگین باز کردن پاها به اندازه بیشتر از عرض شانه می باشد
 • در حین حمل وسایل سنگین به هیچ عنوان خم نکنید و سعی کنید قدم هایتان را کوتاه بردارید.
 • از حمل تمام وسایل سنگین در یک روز و در بازه ی زمانی کوتاه به شدت خودداری نمایید. اگر محدودیت زمانی دارید، بهتر است تعداد نیروهای کمکی را برای حمل و جا به جایی اثاثیه منزل به کار گیرید.
 • زانوها را همزمان با هم در زمان گذاشتن وسایل روی زمین خم کنید تا به کمر و زانو کمتر فشار وارد شود.

گل و گلدان

یکی از حساس ترین کارها در جا به جایی اثاثیه منزل، نحوه ی حمل گلدان و گل و گیاه های آپارتمانی می باشد که با کوچکترین ضربه ممکن است به طور کامل از بین بروند و قطعا هیچکس دوست ندارد با چنین صحنه ای مواجه شود. در نتیجه در ادامه به چند نکته اشاره خواهیم کرد که می تواند حمل گل و درختچه های آپارتمانی را آسان تر کند:

 • از آب دادن های زیاد به گل ها قبل از جا به جایی خودداری کنید و تنها به اندازه ای که رطوبت در خاک آنها وجود داشته باشد، به آنها آب بدهید.
 • سعی کنید از گلدان های شیشه ای و سفالی کمتر استفاده نمایید و به جای آنها، گلدان های پلاستیکی را به کار ببرید
 • بین گلدان ها را با کاغذ و روزنامه باطله پر کنید تا با حرکت خودرو تکان نخورند و کمتر دچار آسیب شوند.
 • گلدان های کوچک را داخل جعبه بگذارید و حتی الامکان با وسایل نقلیه شخصی آنها را جا به جا نمایید.
 • گل و گیاه و گلدان ها آخرین وسایلی هستند که باید در خودروی حمل بار قرار داده شوند تا برگ و شاخه های آنها دچار آسیب نشوند.

جا به جایی اثاثیه منزل

 

نکات مهم در جا به جایی اثاثیه منزل

علاوه بر نکات مهم در بسته بندی و نحوه ی چیدمان وسایل در خودروی حمل بار، لازم است تا چند نکته را برای انتخاب شیوه ی جا به جایی مد نظر داشته باشید تا با خیال آسوده به منزل جدید بروید. این نکات عبارتند از:

انتخاب زمان مناسب برای جا به جایی اثاثیه منزل

با توجه به اینکه حمل وسایل سنگین نیاز به انرژی زیادی داشته و نبود نور و کاهش روشنایی می تواند مشکلاتی را در این زمینه به همراه داشته باشد، در نتیجه باید بتوانید بر اساس تعداد نیروهای کمکی و نوع وسایل منزل، زمان مناسبی را برای شروع کار انتخاب کنید. در حالت کلی می توان گفت، ساعات ابتدایی روز بهترین زمان برای شروع اسباب کشی می باشد.

استخدام نیروهای کمکی و متخصص

جا به جایی اثاثیه منزل در خانه های آپارتمانی و برای آن دسته از افرادی که تعداد وسایلشان زیاد بوده و توان و استقامت کافی برای حمل آنها را ندارند، قطعا داشتن نیروهای کمکی یک امر کاملا ضروری می باشد. با داشتن نیروهای کمکی نه تنها کمتر احساس خستگی خواهید کرد، بلکه در زمان صزرفه جویی خواهید کرد و علاوه براین، با ضرر مالی مواجه نخواهید شد

توجه به شرایط مقصد و منزل جدید

قبل از شروع اثاث کشی پیشنهاد می کنیم حتما مقصد و منزل جدید و تعداد پله ها و طبقات را کاملا بررسی نمایید تا بهتری بتوانید برای بسته بندی و حمل وسایل تصمیم بگیرید.

استخدام نیروهای ماهر برای جا به جایی اثاثیه منزل

حمل و جابه جایی وسایل یک کار کاملا تخصصی می باشد و داشتن توان بدنی و مهارت در بسته بندی وسایل، حمل وسایل سنگین و شکستنی، چیدمان درست بسته ها در داخل خودرو، تخلیه ی بار در مقصد و انتقال آنها به مکان جدید برای این کار کاملا ضروری می باشد. شرکت خدمات نظافتی مهام پاک با سالها تجربه و داشتن نیروهای متخصص و ماهر آماده ی مشاوره و معرفی افراد مناسب برای جا به جایی اثاثیه منزل در سراسر تهران می باشد. لازم به ذکر است که تمام افراد این مجموعه دارای تجربه ی کافی در این حوزه بوده و شرایط مناسبی از نظر اخلاقی و جسمانی دارند.