ترفندهایی نو برای نظافت منزل

۰۳ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۸

ترفندهایی نو برای نظافت منزل که شما به آنها نیاز خواهید داشت

همه‌ی ما اغلب فکر می‌کنیم منزل تمیزی داریم؛ امّا هنگامی که کار نظافت منزل را شروع می‌کنیم، متوجه می‌شویم اوضاع آنقدرها هم که فکر می‌کردیم، روبه‌راه نیست. نظافت منزل یک ضرورت اجتناب ناپذیر در زندگی است که مانند هر کاری فوت و فن‌های مخصوص به خود را دارد. ما در اینجا ترفندهایی برای نظافت منزل جمع‌آوری کردیم که نظافت منزل را برای شما آسان‌تر و سریع‌تر می‌کنند.

 

نظافت منزل

 

تمیز کردن همه‌ی سطوح تنها با یک دستمال مایکروفایبر

دستمال‌های مایکروفایبر به دلیل خاصیت الکترواستاتیکی خود، گرد و خاک را به خوبی جذب می‌کنند و به همین خاطر یکی از بهترین گزینه‌ها برای تمیزکردن سطوح هستند. دستمال‌های مایکروفایبر درست برعکس کهنه‌ها و گردگیرهای پردار هستند. گردگیرهای قدیمی فقط گرد و خاک را پخش می‌کنند. دستمال‌های مایکروفایبر که قابل شستشو در ماشین لباسشویی هستند، بسیار مقرون به صرفه‌اند؛ چون شما می‌توانید بارها و بارها از آنها استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که این دستمال‌ها باید برای خشک شدن در معرض جریان هوا قرار گیرند و هرگز از سفیدکننده یا نرم‌کننده لباس برای شستشوی آنها استفاده نکنید؛ چون باعث می‌شود کیفیت خود را از دست بدهند و کمتر توانایی جذب و نگهداری گرد و خاک را داشته باشند. این دستمال‌ها در انواع مختلفی در فروشگاه‌ها وجود دارند؛ امّا نکته‌ی قابل توجه این است که دستمال‌های مایکروفایبر که در بخش لوازم اتومبیل به فروش می‌رسند، ارزان‌تر از سایر موارد هستند ولی در عمل، کارایی آنها با کارایی انواع دیگر دستمال مایکروفایبر تفاوتی ندارد.

 

نظافت منزل

 

سطوح صیقلی و براق با جادوی دستمال مایکروفایبر

دستمال‌های مایکروفایبر برای برق انداختن سطوح عالی هستند. با استفاده از این دستمال‌ها می‌توانید میز اپن، کاشی‌ها و همه‌ی وسایل خود را برق بیندازید. بعد از اینکه سطح مورد نظر خود را با ماده‌ی تمیز کننده دلخواه تمیز کردید با یک دستمال حوله‌ای یا یک دستمال مایکروفایبر جداگانه آن را خشک کنید. در مرحله‌ی آخر از یک دستمال مایکروفایبر کاملاً خشک برای برق انداختن سطح مورد نظر خود استفاده کنید و از درخشش آن لذّت ببرید. این دستمال‌ها عملکرد خیلی خوبی دارند چون گرد و خاک را جمع می‌کنند، لکه‌ها را پاک می‌کنند و هیچ پرزی از خود به جا نمی‌گذارند. شما می‌توانید این دستمال‌ها را از مراکز فروش لوازم بهداشتی تهیه کنید یا آنها را به صورت عمده از مراکز عمده فروشی تهیه کنید و برای انواع تمیزکاری در منزل استفاده کنید. اطمینان داشته باشید یکی از بهترین ابزارهای تمیزکننده برای خانه دستمال‌های مایکروفایبر هستند.

 

نظافت منزل

 

محلول تمیزکننده خانگی و دوستدار طبیعت برای نظافت منزل

این روزها بسیاری از خانم‌های خانه‌دار پس از خواندن و شنیدن مطالبی در مورد مضرات مواد شوینده شیمیایی، ترجیح می‌دهند از یک محلول تمیزکننده خانگی برای نظافت منزل خود استفاده کنند. ما در اینجا فرمولی که برگرفته از کتاب “خانه تمیز، سیاره تمیز” است برای شما آورده‌ایم. در یک سطل بزرگ یک پیمانه سرکه ، سه قاشق سوپخوری پودر بوراکس، یک گالن آب داغ (۳.۸لیتر) و نصف پیمانه مایع صابون بریزید. در صورت تمایل می‌توانید برای معطر شدن آن، ده تا پانزده قطره روغن لیمو یا روغن اسطوخودوس و یا روغن درخت چای به آن اضافه کنید.

تمام مواد را به خوبی مخلوط کنید و مقداری از آن را در یک ظرف اسپری‌دار بریزید و برای نظافت منزل استفاده کنید و بقیه‌ی آن را برای مصارف بعدی در یک بطری دردار نگهداری کنید. این محلول یک تمیزکننده‌ی چند منظوره است که از آن می‌توانید برای تمیز کردن سطوح کاشی، سنگ اوپن و وسایل چوبی رنگ شده استفاده کنید. این محلول برای تمیز کردن سطوح شیشه‌ای چندان مناسب نیست. برای سطوح شیشه‌ای پیشنهاد ساده‌تری برای شما داریم. شما می‌توانید از نوشابه‌های گازدار برای تمیز کردن سطوح شیشه‌ای استفاده کنید.

 

نظافت منزل

 

تمیز کردن جرم‌های سخت را با کمترین فشار

یک لکه‌ی سرسخت می‌تواند ناشی از باقی ماندن رد صابون روی دوش حمام باشد یا کاشی‌های کف که مدتهاست تمیز نشده‌اند و یا لک خمیردندان بر سینک دستشویی. هرکدام از این موارد که باشد، یک “اسفنج جادویی” به راحتی آنها را پاک می‌کند. فقط کافی است آن را مرطوب کرده و روی آلودگی‌ها بکشید. در اغلب موارد اثری از آن جرم سخت باقی نمی‌ماند. این اسفنج‌ها به ویژه برای تمیز کردن منافذ کثیف بین کاشی‌ها و رد آب بر روی وان حمام بسیار مفید هستند.

“اسفنج جادویی” برای تمیز کردن دوش حمام هم بسیار خوب عمل می‌کند. این اسفنج‌ها را می‌توانید از سوپرمارکت‌ها و یا فروشگاه‌هایی که لوازم بهداشتی می‌فروشند، تهیه کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که این اسفنج‌ها برخلاف اسفنج‌های معمولی خیلی زود از بین می‌روند پس به تعداد کافی از آن تهیه کنید.

 

نظافت منزل

 

تمیز کردن لکه‌های سرسخت با مایع سفیدکننده

برای تمیز کردن لکه‌های سرسخت روی سنگ مرمر آشپزخانه خود می‌توانید از مایع سفیدکننده استفاده کنید. یک حوله‌ی کاغذی را کاملاً به مایع سفید کننده آغشته کنید و بر روی لکه قرار دهید. اجازه بدهید یک شب تا صبح بر روی لکه بماند. برای جلوگیری از پخش شدن بوی سفیدکننده در محیط می‌توانید یک فنجان بر روی آن قرار دهید. اگر پس از گذشت مدت زمان لازم لکه از بین نرفت ولی کمرنگ شد، همین کار را دوباره تکرار کنید. در نظر داشته باشید که با توجه به نوع سنگی که در خانه شما نصب شده، بهتر است این روش را ابتدا بر روی قسمتی که دید چندانی ندارد آزمایش کنید تا مطمئن شوید آسیبی به سنگ وارد نمی‌شود.

بدون دیدگاه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!