از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی منزل

۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۳

با بوی بد سرویس بهداشتی چه کنیم؟

اهمیت نظافت منزل:

نظافت منزل و بوی مطبوع و محیط آرامش بخش هر خانه از دغدغه های اصلی افراد ساکن آن خانه است. برای تمیز ماندن و حفظ پاکیزگی محیط خانه به کارگیری اصول ساده و ترفند های نظافت منزل می تواند فضای زندگی شما را جذاب و آن را به محیطی آرام و دلپذیر تبدیل کند. گاهی عواملی نظافت منزل و آرامش فضای آن را مختل می کند که بوی بد سرویس بهداشتی یکی از این عوامل است. کارشناسان شرکت خدمات نظافتی مهام پاک ترفندها و راهکارهایی ساده اما تخصصی را به شما ارائه میدهند که با به کار گیری آن برای از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی میتوانید برای همیشه این معضل را در محیط خانه خود حل کنید.

 

نظافت منزل

 

عوامل بوی بد سرویس بهداشتی:

سرویس بهداشتی به لحاظ پاکیزگی و تاثیر آن در نظافت منزل، یکی از مهمترین فضاهای هر خانه است. در مواردی بوی بد این فضا آرامش ساکنان خانه را بر هم می زند و افراد در پی چاره ای برای رفع همیشگی این بوی بد هستند. برای از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی پیشنهاد متخصصان پاکیزگی شرکت خدمات نظافتی مهام پاک، یافتن علت اصلی این بو است. عوامل مختلفی در ایجاد بوی بد در سرویس بهداشتی منزل تاثیر گذارند. برای شناختن و پیدا کردن عامل اصلی این بو باید نوع بو را تشخیص داد و سپس با راهکاری درست به نظافت منزل پرداخت. سه نوع بوی بد با منبع تولید متفاوت در فضاهای بهداشتی وجود دارد:

 

۱-بوی سرویس بهداشتی شبیه بوی تخم مرغ یا گوگرد :

بوی گوگرد یا تخم مرغ بویی بسیار آزار دهنده است که نشان دهنده وجود باکتری در آب است و این نکته مهمی برای به کارگیری نوع ترفندهای نظافت منزل برای از بین بردن این بو است. ابتدا باید دو ظرف مختلف را از شیر آب سرویس بهداشتی و شیر آب فضایی دیگر مانند آشپزخانه پر کرد و با بوییدن این دو ظرف مشخص شود که آیا آب لوله کشی تمام خانه به باکتری آلوده شده است یا این معضل فقط در سرویس بهداشتی وجود دارد. برای از بین بردن این بو، کافی است شیر تخلیه سرویس بهداشتی تعویض شود و یا با روش های اصولی متخصصان شرکت خدمات نظافتی مهام پاک ضد عفونی شود. نظافت منزل با روش ضد عفونی  باکتری ها را به صورت اصولی و بهداشتی از بین برده و بوی بد ناشی از آن را رفع می کند.

 

۲-بوی سرویس بهداشتی بوی فاضلاب شهری است:

این نوع بوی بد سرویس بهداشتی ممکن است ناشی از عملکرد نادرست لوله شترگلو در سرویس بهداشتی شما باشد. لوله شترگلو لوله ای به شکل U  یا S است که طوری طراحی شده است که همیشه مقدار کمی آب در آن باقی می ماند تا از ورود گازهای بد بوی فاضلاب شهری به فضای سرویس بهداشتی جلوگیری کند. اما ممکن است این لوله بر اثر نشتی، شکستگی و یا نصب غیر اصولی آن به شکل درست و اصولی، به درستی عمل نکند و با وجود نظافت منزل به طور مداوم، همچنان این بو در فضا وجود داشته باشد. گاهی نیز بر اثر جرم های زیاد در طولانی مدت این عملکرد مختل می شود. بنابراین ابتدا باید از سالم بودن آن و سپس با به کارگیری ترفندهای نظافت منزل از جرم زدایی و باز بودن مسیر آب اطمینان حاصل کرد.

 

۳-سرویس بهداشتی بوی تند و زننده دارد:

گاهی با وجود اینکه نظافت منزل به طور مداوم انجام می شود و ضدعفونی های مکرر صورت می گیرد باز هم بویی تند و زننده در سرویس بهداشتی وجود دارد که ممکن است ناشی از شکستن اتصالات فاضلاب و یا نشتی آن باشد. بنابراین اگر همیشه به نظافت منزل و به ویژه سرویس بهداشتی اهمیت می دهید اما این بو به طور مداوم در فضا وجود دارد، ابتدا از سالم بودن اتصالات لوله های فاضلاب و نصب درست و اصولی آن مطمئن شوید.

 

 

ترفندهایی ساده برای نظافت منزل و از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی:

۱-تهویه:

تهویه، مهمترین و ساده ترین ترفندهای نظافت منزل برای محیط های مرطوب است. اولین قدم، جریان هوای تازه است. برای سرویس بهداشتی منزل خود یک فن قوی نصب کنید و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و یا حمام فن را تا مدت زمان کوتاهی روشن بگذارید. اگر امکان به کارگیری فن را ندارید، پنجره سرویس بهداشتی و یا حمام را باز بگذارید. با این کار جریان هوایی ساده در فضای سرویس بهداشتی به تهویه و جابجایی هوا و از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی کمک شایانی می کند زیرا با وجود نظافت منزل، باقی ماندن رطوبت در فضای سرویس بهداشتی موجب ایجاد کپک در این فضا می شود. نکته ای که در مورد فنهای تهویه باید در نظر گرفت نظافت دوره ای آن است که باید هر ۶ ماه یک بار انجام شود.

 

1 - از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی منزل

 

۲- خوشبو کننده:

افرای بسیاری به طور مداوم از خوشبو کننده ها برای از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی استفاده می کنند. یکی از ترفندهای نظافت منزل در این روش این است که به جای خوشبو کننده های عادی از محصولاتی استفاده کنید که علاوه بر خوشبو کنندگی خاصیت ضد عفونی کننده و تمیز کننده هم دارند. با این کار علاوه بر ایجاد رایحه خوش در فضای سرویس بهداشتی، به طور همزمان به تمیزی و نظافت آن هم می پردازید.

 

۳-دستگاه تصفیه کننده هوا:

دستگاه تصفیه هوا در فضای سرویس بهداشتی گردش هوای منظمی ایجاد میکند و باکتری های تولید کننده بو را تا حدی از بین می برد. در کنار نظافت منزل و سرویس بهداشتی، این دستگاه می تواند تاثیر مطلوبی در تازگی هوا و بوی مطبوع فضا داشته باشد.

 

نظافت منزل

 

۴-خشک کننده هوا:

خشک کننده ها در کنار نظافت منزل به طور مداوم با از بین بردن رطوبت اضافی فضای سرویس بهداشتی مانع ایجاد باکتری و … و بوی بد ناشی از آن می شوند. می توانید خشک کننده های صنعتی را از بازار تهیه کنید اما ترفند ساده تری برای این کار می تواند به کارگیری گیاه در فضا باشد. گیاهان خشک کننده هایی طبیعی هستند. گیاهان سرخ مایل به قرمز می توانند بوی ناخوشایند را از بین برده و بوی خوش و تازه ای به فضای شما بیفزایند.

 

۵-خوشبو کننده های خانگی:

در برخی موارد خوشبو کننده های خانگی موثرتر از انواع صنعتی و مصنوعی هستند.یکی ترفند های نظافت منزل برای ساختن یک خوشبو کننده خانگی به این صورت است که می توانید سه سهم آب، یک سهم سرکه و ۱۰ تا ۲۰ قطره از روغن های خوشبو و ضد عفونی کننده مانند روغن اسطوخودوس، روغن اوکالیپتوس یا … را مخلوط کنید. این مخلوط را در یک بطری اسپری ریخته و در فضای سرویس بهداشتی قرار دهید تا پس از نظافت منزل و در موارد لزوم از آن استفاده کنید. پونه کوهی، سدر، آویشن، گل میخک، اسطوخودوس، مریم گلی، بوی خوبی دارند و همچنین دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی هستند.

 

نظافت منزل

 

۶-پاک کننده های خانگی:

اگر از پاک کننده های مصنوعی استفاده می کنید بهتر است این کار را به متخصصان و کارشناسان حرفه ای شرکت خدمات نظافتی مهام پاک بسپارید. اما در برخی موارد پاک کننده ای خانگی علاوه بر از بین بردن جرم ها میتوانند بوی خوبی را در فضای سرویس بهداشتی ایجاد کنند. از نوشابه، آب لیمو، سرکه  جوش شیرین استفاده کنید. گاهی اوقات، منطقه اطراف توالت نیاز به تمیز کردن دارد و استفاده از این محلول می تواند به حذف بوی های بد و از بین بردن جرم های سبک کمک کند. با به کارگیری این ترفندهای نظافت منزل می توانید ترکیبی از آب گاز دار، آب لیمو و سرکه را مخلوط کنید. این محصولات اغلب در از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی موثر هستند.

بدون دیدگاه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!